fbpx

054-4794444

טיפול רב מקצועי בהפרעת אכילה

עבור רבים מהאנשים אוכל הוא תענוג, יציאה למסעדה לארוחה משפחתית היא הזדמנות להעביר זמן בקרבת אנשים אהובים ולקחת הפסקה משטף היום, בעוד שמתחת לפני השטח ישנו ציבור אשר חווה מגוון רחב של אתגרים הקשורים למערכת היחסים בינם לבין תזונה ואוכל.

טיפול רב מקצועי בהפרעת אכילה (משלב אבחון פסיכיאטרי, טיפול רגשי ותזונתי)

חוויה זו כרוכה פעמים רבות בבושה עמוקה ורצון להחביא את החולשה הקשורה בבעיה, הביטויים אשר נכנסים תחת ההגדרה של הפרעות אכילה הם רבים ולעיתים מדובר בתופעות מפתיעות ובלתי צפויות.

עבור מי שסובל מהפרעות אכילה השיתוף בבעיה עלול להיות דבר מורכב, יתכן ויקח זמן רב עד שיוכל להודות ולבקש סיוע, לכן חשוב להתייעץ עם בעל מקצוע במידה והחשש עולה בנוגע אליכם או לאדם קרוב, כמו בבעיות כרוניות רבות זיהוי וטיפול מוקדם בשורש הבעיה מהווה גורם מכריע בטיפול בבעיה, כמו כן חשוב מאוד לפנות למקום הנכון, בעל מקצוע מומחה בהפרעות אכילה יוכלו לסייע למטופל ולמשפחתו לצלוח את התהליך אך פניה למטפל לא נכון עלול להכביד בתחושות של כישלון ואף זיהוי לא נכון של הבעיה אשר תחמיר ככל הנראה עם הזמן.

אצלינו בקליניקה לכל מטופל ליווי אישי, במפגשים קבועים עם מטפלים רגשיים ותזונאים בהנחייה ומעקב של פסיכיאטר מומחה להפרעות אכילה, אבחון מקיף ותהליך צמוד.

אם כך, במה מדובר ומי צריך טיפול?

טיפול רב מקצועי בהפרעות אכילה היא הדרך אליה הגענו מתוך ניסיון ארוך בתחום הטיפול בהפרעות אכילה, כיום כבר ידוע שהפרעות אכילה הן רק סימפטום\ תגובה לתופעה עמוקה אשר אותה חווים אנשים במישור הנפשי\רגשי .

גורמים שונים עלולים לעורר קושי רגשי אשר מוצא ביטוי בהפרעת אכילה, כגון:

 • מגדר: שאלות הקשורות למגדר, והקושי למצוא תמיכה ובעל ברית לשוחח איתו בנושא.
 • פגיעות מיניות: בין אם בילדות, בעבר הרחוק או כחלק מטראומה ישירה לחוויה.
 • אלימות: בין אם בבית כנגד בן משפחה או מחוצה לו, למשל בריון בבית ספר.
 • בגיל ההתבגרות קשה לשמור על פרופורציות ודברים רבים נראים גורליים ברגע כמו אהבה נכזבת, ריב עם חברים ועוד.
 • חוסר במעגל תמיכה. 
 • מצוקה חברתית.
 • בעיות בבית.
 • אובדן של אדם קרוב.
 • תחלואה קשה של בן משפחה.
 • פסיכוסומטיה אצל אנשים חרדתיים.

לרוב הגורם להפרעות אכילה הוא רגשי, או כתגובה לטראומה בהווה או בעבר

כיצד הפרעות אכילה יכולות לבוא לידי ביטוי?​

 • הימנעות מאכילה.
 • אכילת יתר (גם אחרי ששבעים).
 • הקאות מכוונות.
 • הימנעות ממאכלים בעלי צבעים מסויימים, מרקמים מסוימים, צורות מסוימות.
 • אכילה לילית (גם אם קמנו במיוחד לאכול).
 • השמנת יתר.
 • אכילה כפייתית של אובייקטים לא אכילים.
 • טקסי "טיהור" או "ניקוי" (כמו צום, הקאות, פעילויות גופניות מוגזמות ועוד)

מה ניתן לעשות?

השלב הראשון הוא יצירת קשר עם בעל מקצוע מומחה בתחום קביעת תור לאבחון פסיכיאטר מומחה (יש לציין שמפגש עם פסיכיאטר אצלינו בקליניקה לא ייכנס לתיק רפואי או ישמש כראיה במיון צבאי או כל מצב אחר. זה הוא מפגש פרטי),

מאותה הסיבה הפשוטה בה נגענו לפני כן, הפרעות אכילה הן סימפטום ולא השורש כדי להגיע לשורש הבעיה יש לבצע מפגש אבחון ראשוני ארוך יחסית אשר כולל שיתוף פעולה מצד האדם אשר אותו אני מבקשים לבחון, בו יאסוף הפסיכיאטר את המידע הנחוץ כדי לקבוע חוות דעת מקצועית.

 

בשלב הבא במידה ואכן ישנו צורך בטיפול ייקבע התהליך על ידי הפסיכיאטר, ויותאם למטופל טיפול (תרופתי במידת הצורך) רגשי פסיכולוגי בשלב הראשון, תהליך משמעותי של החלמה דורש התחלה עדינה בתהליך עומק בו נזמין את המטופל למצב של שיתוף פעולה ונכונות לקחת חלק בתהליך ההחלמה, פעמים רבות המטופל מתמודד עם חוסר יכולת עמוק לשינוי מיידי בהרגלי הצריכה וכפייה מהירה מידי עלולה להביא להחמרה של המצב או לתחושת כישלון אשר תכביד עוד יותר על המטופל ותרחיק אותנו מהיעד המשותף של אורח חיים נורמלי יחסית בבריאות תקינה.

 

אנו עובדים בשיתוף עם מספר מטפלים באמנות, בדרכים מגוונות מקבל המטופל הזדמנות לעבד את הקושי באופן חיובי אשר לא בהכרח מחייב שיח ישיר על הטראומה או הקושי אותו הוא חווה, במקום זה מקבל המטופל הזדמנות לביטוי באמצעות ציור פיסול, תנועה, וכולי.

לא כולנו מוצאים את הריפוי בפורמט המוכר של שיח פרונטלי עם פסיכולוג ולכן העמדנו לרשות המטופל את אפשרות הבחירה בין מגוון רחב של מטפלים שונים.

 

המפגש עם דיאטנית מומחית:

ישנם סוגים רבים של דיאטנים, אילו המתמחים בספורט, בסוכרת ושלל אפשרויות אחרות, מתוך ניסיון העבר אנו עובדים עם דיאטנים בעלי מומחיות בהפרעות אכילה משום שהתמחות זו היא שונה, חשוב להכיר מצבים שונים המופיעים כחלק מהתהליך הטיפולי, לדוגמא:

לעיתים נוטים רבים להתמקד בספירת קלוריות או עליה במשקל כמדד להצלחה, אך זו היא שגיאה, פעמים רבות עלינו להתאים את התהליך לקצב של המטופל.

במצבי קיצון ישנו מי שמתקשה אפילו להביט בצלחת של אוכל, במקרים כאילו עליה במשקל היא יעד רחוק מדי, על הדיאטנית להתחיל בהצגת מזונות עשירים בויטמינים ומינרלים אשר יחזקו את המטופל ולו במעט לפני שיידרש ממנו לשמור על משמעת יומית של אכילת שלוש ארוחות.

התקדמות מהירה מדי עלולה להביא לתסכול ותחושת כישלון.

 

חשוב לדעת: הטיפול בהפרעות אכילה הוא מסע ארוך, במידה מסוימת זו היא מציאות שתלך עם המטופל לאורך כל חייו ועליו לאסוף כלים אשר יסייעו לו או לה להתמודד עם הקשיים האתגרים והפיתויים העתידים לבוא.

אנחנו לא חיים בוואקום וכדי להתמודד עם כשלונות ואתגרי החיים מבלי ליפול בחזרה להרגלים רעים על המטופל ללמוד כלים בריאים לתקשורת פנימית והתמודדות עם חולשה, פגיעות, וההרגלים הרעים אותם הוא צבר.

במרפאת FYM תקבלו:

מעטפת טיפולים רחבה– טיפול בהפרעות אכילה אינו יכול להתבסס אך ורק על שיטת טיפול אחת, ודורש אנשי מקצוע המתמחים בתחומים שונים כגון פסיכיאטריה, פסיכולוגיה, תזונה, עבודה סוציאלית, ורפואה. במרפאת FYM קיים צוות מקצועי מוביל הכולל את כל סוגי המטפלים, וזאת כדי להעניק למטופל את כל מעטפת הטיפולים הנדרשת להחלמתו במקום אחד. מעבר לכך, הצוות עובד בשיתוף פעולה, מייעץ ומתייעץ, מעדכן ומתעדכן, ועובד כיחידה טיפולית אחת כדי להעניק את הטיפול הטוב והיעיל ביותר למטופל.

 

היכרות אנשי הצוות עם המטופל והרקע שלו-, במרפאת FYM, הליבה של הטיפול והצוות המקצועי זה להעניק לכל מטופל התייחסות אישית, להקפיד על היכרות יסודית עם הרקע של המטופל, לבצע מעקב קבוע אחר מצב ההתקדמות שלו, ולעקוב באדיקות אחר תהליך הטיפולים שלו.

 

טיפול לכל הגילאים – מרפאת FYM מעניקה טיפולים בהפרעות אכילה לכל הגילאים, כאשר ישנו צוות שמתמחה באבחון וטיפול הפרעות אכילה אצל ילדים ונוער(10-18), וצוות שמתמחה באבחון וטיפול הפרעות אכילה אצל בוגרים (+18 .)

 

 זמינות מיידית להתחלת טיפול– טיפול בהפרעות אכילה לא סובל דיחוי, ובכל יום שעובר הפרעת האכילה משרישה את שורשיה הרעילים עמוק יותר, וגורמת לנזקים נפשיים וגופניים. לכן, כל מה שעליכם לעשות זה לקבוע תור במרפאת FYM, ותוך ימים ספורים תתחילו את הטיפול.

 

 יחס אישי ותומך– אחד האלמנטים החשובים ביותר בתהליך הטיפול של אדם הסובל מהפרעות אכילה זה יחס אישי, חוסר שיפוטיות, והכי חשוב תמיכה במטופל. לשם כך, מרפאת FYM שהינה מרפאה פרטית, דואגת לבנות תוכנית טיפול אישית לכל מטופל, להעניק יחס חם ומכיל, ולשבץ מנהל טיפול שיעניק ליווי מלא לאורך כל תהליך הטיפול.

 

אבחון רפואי והתאמת הטיפול– קיימים סוגים רבים של הפרעות אכילה, והדרך היעילה ביותר לטפל בהן מתחילה באבחון רפואי מקצועי ומדויק, והתאמת הטיפול המתאים באופן אינדיווידואלי

 

הדרכת הורים וכלי התמודדות– הפרעות אכילה פוגעות לא רק באדם שסובל מהן, אלא גם בהורים שלא תמיד יודעים או מסוגלים להתמודד עם המצב. במרפאת FYM מציעים להורי המטופל הדרכה וכלי התמודדות שונים שיסייעו להם, ותמיכה, כי גם הם זקוקים לכך.

 

ניסיון ומומחיות– הפרעות אכילה הן תחום מורכב, והטיפול בהן מצריך ניסיון. לכן, במרפאת FYM כל המטפלים השונים ואנשי המקצוע הם מומחים בעלי ניסיון רב שנים, כאשר חלקם הגדול פועל כבר יותר מעשור במטרה לסייע ולטפל באנשים הסובלים מהפרעות אכילה.

×
דילוג לתוכן